Македонија подготвена да го отпише Гоце Делчев

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев ја поздравува изјавата на македонскиот претседател Стево Пендаровски дека Гоце Делчев се декларирал како Бугарин. За првпат од 1944 година ја слушаме од Скопје вистината за Гоце Делчев! Да, тој се...
Бранимир Јовановиќ

Требаше да бидат сменети оние кои местеа милионски тендери!

Статус на Бранимир Јовановиќ, доскорешен советник на Министерот за Финансии Тевдовски: ,,Кога ме праша дали сакам да му бидам советник, му кажав дека не сме, ни тој, ни јас, за овдешната политика. Неговиот одговор беше...
османи

Османи: Има одредено чувство за етничка пристрасност на судските одлуки

Очигледно во јавноста има одредено чувство кај етничките заедници дека имаме етничка пристрасност, односно наклонетост при носење на судските одлуки во зависност од етничкта припадност на сторителот на дејството, изјави вицепремиерор за евроинтеграции Бујар...

Тимоние: Што сте запнале за тој датум? Имате многу корупција и проблеми

Францускиот амбасадор во Скопје, Кристијан Тимоние денеска предизвика изненадување на трубината во хотелот „Холидеј Ин“, каде во својот настап индиректно најави дека Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ ниту во октомври. На...
латас

Латас: Мицкоски може да го врати старото име Република Македонија за внатрешна употреба

Колумна на Драган Павловиќ Латас: Курто Дудуш, градоначалнокот на СДСМ од Шутка е симболиката на оваа власт. Го заклучил Сенад Јашар во канцеларија и го тепал, патем викајќи дека ништо не му може затоа што...

Демонстрантите предводени од братот на Ел Чека не стасаа до седиштето на ДУИ

Демонстрантите, меѓу кои и братот на „бомбашот“ Ел Чека, Блерим Ахмеди не успеаја да дојдат до седиштето на ДУИ во Мала Речица и да им кажат на раководството на партијата предводена од Али Ахмети...

„Тетова Сот“: Заев на колена пред Ахмети, не успеа да ги смени министрите на...

Македонскиот премиер, Зоран Заев, падна на колена пред Али Ахмети. Иако тој цело време зборуваше дека ќе го промени владиниот кабинет, па дури и министрите на ДУИ, не успеа да направи таква промена. ДУИ...
Петар Атанасов

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа не на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на Атанасов да го напушти бродот што тоне и да не биде повеќе учесник во...

Гордана Јанкулоска не оди во затвор

Врховниот суд го уважи барањето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да ѝ се одложи затворската казна и решението го испратиле до Кривичниот суд. Издржувањето на затворската казна се одлага додека Врховниот суд...

Ванковска: Од целата „метла“ само Заев се офајди

Лавина од реакции кај политиколозите и професорите покрај целата јавност за владината реконструкција. Професорката Билјана Ванковска на социјалните мрежи со свое видување околу операцијата која таа ја нарече „метличка“. Во прилог ви го пренесуваме нејзиниот...