Економија

Економија

СТАРТУВА ВЛАДИНИОТ ПРОЕКТ ЗА ПОВРАТ НА ДДВ ЗА ГРАЃАНИТЕ

Граѓаните првпат имаат можност да побараат поврат на 15 проценти од платениот Данок на додадена вредност (ДДВ) откако денеска почна примената на владиниот проект „Мој ДДВ“. конференција посветена на Законот за враќање на дел од...

Цената на струјата останува иста!

Најавите се остварија. Ценовен струен шок нема да има. Универзалниот снабдувач стартува со работа од 1 јули. Ниту поскапо ниту поевтино. Цената на струјата останува иста и по официјалниот старт на работа на т.н. универзален снабдувач....

Македонија отвора врата за трговија со дијаманти

Во комисијата за европски прашања денеска ќе се расправа за Предлог-закон за контрола на надворешно трговскиот промет со необработени дијаманти. Станува збор за закон кој е дел од Националната програма за усвојување на правото на...

(ВИДЕО) ХРВАТСКАТА ТЕЛЕВИЗИЈА РТЛ СО РЕПОРТАЖА ЗА НАЈГОЛЕМАТА ФАБРИКА ЗА МАСЛО ОД КАНАБИС ВО...

Хрватската телевизија РТЛ направи репортажа од фабриката за марихуана сместена помеѓу Прилеп и Крушево, која ја опишува како место опкружено со бодликава жица. Патот до најмодерниот погон за производство на македонска марихуана води преку Прилеп. Улицата која...

[Видео] Од први Јули почнува поврат на ДДВ

Системот за поврат на ДДВ на граѓаните пробно веќе е тестиран и е подготвен да стартува од први јули, тврдат надлежните. Готова е и апликацијата која што граѓаните ќе треба да ја инсталираат на...

Работници нема ниту за лек

Иако кога пред десетина години го наследив од мојот татко сервисот, сите ми завидуваа и ми велеа дека мене ми е лесно, бидејќи сум добил во наследство разработен бизнис, ни накрај памет не помислував...

Ванчо Узунов контра Заев: Платите нема сами по себе да се качат со членството...

Зоран Заев тврди дека со членството во НАТО граѓаните економски ќе живеат подобро, но неговиот советник, професорот Ванчо Узунов во емисија соопшти дека Македонија економски нема да добие ништо од воената алијанса. Советникот на...

Од утре нема плаќање во кеш суми над 500 евра – казни до 80...

Денес (31 мај) истекува рокот за проверка на податоците од претпополнетите годишни даночни пријави, кои граѓаните ги добија по електронски пат. До крајот на денов даночните обврзници можат да ги потврдат пријавите или да...
uni bank kriminal guverner anita

З.Божиновски: Дали Гувернерката Анита свесно ќе им дозволи на тројца Бугари криминално да ја...

Дали Гувернерката Анита свесно ќе им дозволи на тројца Бугари криминално да ја водат УНИ Банка, на штета на граѓаните и вработените? - Прашува новинарот Зоран Божиновски на својот Фејсбук прoфил. Зоран Божиновски во продолжение...

Од денес важат овие цени на горивата

Регулаторната комисија ги пресмета новите цени на горивата. Согласно новата методологија, тие доживеаа поевтинување. Тоа значи дека веќе од полноќ бензините „Супер 95“ и „Супер 98“ ќе се точат по цена помала за 1 денари...