Здравство

Здравство

Роналдо му ја исполни желбата на тешко болно момче

Еден од најдобрите фудбалери во светот Крисијано Роналдо повторно ја воодушеви светската јавност, но не поради умешноста на спортскиот терен. Познато е дека Роналдо е голем хуманист, со оглед на тоа дека во кариерата учествувал...

ИСТОРИСКИ УСПЕХ: Успешно раздвоени сијамски близначки во Загреб (ФОТО)

Педијатриското одделение во клиничкиот центар Ребро во Загреб  оствари историски успех.  14 најугледни доктори од оваа клиника изведоа комплицирана и тешка операција на раздвојување на сијамски близначки која траела 15 часа. Двете близначки беа...

Користете Озон за справување со хронични процеси и инфекции на окото од бактерии, габи...

Интервју со Др. Дејан Ставриќ – очен хирург Докторе Ставриќ, имате долгогодишно искуство во справувањето со најголемите проблеми на очите на пациентите. Сепак, во последно време се повеќе се слуша за озонските терапии за најразлични...
слаткаристика

Марко Слаткаристика: Јас пушам јавно марихуана, но време е да се легализира!

Популарниот рапер Марко Слаткаристика повика на легализација на конзумирањето на марихуаната. Тој  моментално се наоѓа во Швајцарија и на својот ФБ профил напиша. „ Во Швајцарија канабисот е легална билка  Мора да учиме од...

13-годишниот Марко Пејчиновски кој со некроза на нозете го преплива езерото, ќе трча за...

Тринаесетгодишниот Марко Пејчиновски од Охрид, кој со некроза на нозете лани на 28 август за девет часа го преплива Охридското Езеро, иако има здравствен проблем годинава ќе трча за поддршка на лицата со ретки...

Болниците „губат“ по 100 медицински сестри годишно

Ниски плати, лоши услови за работа, недоволно платени дежурства. Ова се само дел од причините поради кои околу 100 медицински сестри годишно си заминуваат од јавното здравство, па се вработуваат… Ниски плати, лоши услови за...

Нов тренд во Македонија: На стари години запишуваат медицина за да заминат во Германија

Во Македонија луѓе постари од 30 години вонредно се школуваат за медицински сестри, со цел еден ден да ја напуштат државата и да заминат во Западна Европа. Оваа информација ја потврдуваат од медицинските училишта во...

Ако не ја намалиме потрошувачката на антибиотици, ќе умираат милиони луѓе

Ако потрошувачката на антибиотици не се намали значително, се предвидува дека до 2050 година повеќе од 10 милиони луѓе во светот годишно ќе умираат од инфекции предизвикани од бактерии отпорни на антибиотици. Најчестите причини за...
специјалисти

Земјава останува без специјалисти – за 8 години заминале над 1000 лекари

Осум од девет општи болници во земјава функционираат со недостиг од лекари специјалисти. Од вкупниот број на специјалисти со кои располагаат дванаесет општи болници – 550, дури 344 од нив, односно повеќе од 62...

Дали со замрзнување на мртвите тела може да се врати животот?

Неодамна 14 годишно девојче го доби правото да се замрзни нејзиното тело по смртта, битка што ја водеше во британскиот суд. Во своето писмо детето до судијата напишало: „Мислам дека ако моето тело биде замрзнато...