сдсм

Разрешено речиси целото раководство на СДСМ

Шесте потпретседатели на СДСМ се разрешени, заедно со генералниот секретар на партијата, се првичните неофицијални информации од вечерашната седница на Централниот одбор на партијата. На местото на Александар Кирацовски, за нов генерален секретар на СДСМ...

Според анкетите Неа демократиа води пред Сириза на Ципрас

Владините официјални претставници во Грција ги потценуваат излезните анкети, кои покажуваат дека најголемата опозициска партија Неа демократиа води со 8,5 проценти пред владејачката партија Сириза. Пет ТВ-канали го објавија резултатот откако гласачките кутии беа затворени...

По два часа на седницата на Централниот Одбор СДСМ донесе одлука

По два часа на седницата на Централниот Одбор донесена е одлука за распишување конкурс за избор на нови претседатели на 78 општински организации на партијата, брифираат извори за А1ОН од СДСМ. Ќе се распише конкурс...

Заев ќе го „смете“ Кирацовски?

Според неофицијални информации на ТВ21, вечерва на ЦО на СДСМ, Заев ќе разреши пет до шест министри, а министерот за земјоделие Љупчо Николовски деновиве ќе поднесе оставка, по што ќе ја преземе досегашната функција на...
сдсм

Централниот одбор на СДСМ доби нов претседавач

На денешната седница на Централниот одбор СДСМ е променет претседавачот Пеце Мирчески. На негово место е поставена Соња Карапеч од Битола. Таа е директор на Студентскиот дом „Кочо Рацин” во Битола. Како што брифираат партиски...
заев, шекеринска

Заев започна, за почеток расчистува со крилото на Шекеринска

Според информации од партијата извесно е дека премиерот Зоран Заев е тргнат во битка за расчистување со крилото на вицепремиерката и минситерка за надворешни работи Радмила Шекеринска, пренесува во неделата порталот ДелчевоДенес, пред одржувањето...

(ВИДЕО) Полицаец ги засрамува минувачите што фотографирале страшна сообраќајка

Германскиот полицаец Штефан Фајфер со својата реакција ги посрамувал возачите на автопатот што излегувале од своите возила за со мобилни да снимаат фатална сообраќајна несреќа. „Сакате да гледате мртви луѓе? Да снимате фотографии? Дојдете! Ене...

Видео од синоќешна кражба во центарот на Скопје

Кражбите на велосипеди траат повеќе години низ градот а полицијата никако да ги фати организираните групи кои потоа ги препродаваат велосипедите или ги растураат на делови. https://youtu.be/rrKb17KkU9Y https://youtu.be/b2A3-UvhqbA Извор: libertas.mk

Јакимовски и уште тројца од УБК проневериле над 820.000 евра, се бара притвор

Во наведениот временски период, во 172 наврати, осомничените подигнале парични средства за кои поднесувале барања и стални признаници за износите што ги подигнувале. На крајот од годината, документацијата за исплата – „Главните книги за...

[Видео]: Еве кој стои зад измамата „Нефа мебел“

Зад целата афера стои рускиот „крал на креветите“ Андреј Ходашевиќ, сопственик на две големи фабрики за мебел „Много мебели“ и „Корол Диванов“ во Русија, кој преку лавиринт од други фирми „Спилит“ и „Холодекс“ е...